Foukaná izolace | HT Izol Izolace a zateplení+420 777 290 880

Foukaná izolace


a hydroizolace plochých střech
SPOČÍTAT ÚSPORU Foukaná izolace cena

Co je foukaná izolace?

Foukaná izolace obecně je jiný způsob zateplení konstrukcí, než je klasický způsob kdy se do konstrukce buď vkládají izolační desky, nebo role. Případně se využívá aplikace stříkané izolace.

Materiály pro foukanou izolaci 

Materiálem pro foukanou izolaci může v dnešní době být velká řada materiálů. Prvním, který se na našem trhu objevil byla celulóza. Jedná se drcený papír, který je napuštěný boraxem, což je hygroskopická látka. Tento materiál je vhodný do vše typů konstrukcí. Má vynikající parametry jako izolace tepelná díky své hodnotě měrné tepelné kapacity. Má však zásadní problém s vlhkostí. Borax je hygroskopická látka a jako taková do sebe váže vodu. Tím pádem celulóza umí pracovat v konstrukci s vlhkostí. To ale právě způsobuje to, že se po čase, kdy nasává a vydává vlhkost začne rozpadat. To pak způsobuje slehnutí materiálu a snížení izolační vrstvy. Tím i její znehodnocení a účinnost. Proto má tento typ materiálu ve svém kódu v certifikátu hodnotu S3, což znamená sléhavost 10%. Tento fakt znamená, že bychom při aplikaci měli dopředu počítat s takovým slehnutím a izolační vrstva by tedy měla být o 10% vyšší než je navrhovaná tloušťka. Tím se ale prodraží výrazně investice do zateplení. Toto lze ale aplikovat pouze u izolování volných ploch v konstrukcích. Ne u dutin, kde máme výšku izolace danou.

Foukaná minerální izolace

Dalším materiálem, který se čím dál častěji prosazuje v aplikacích do všech typů konstrukcí je minerální vlákno. A to jak na bázi kamenné vlny, tak skelného vlákna.

Foukaná minerální vata

Foukaná minerální vata z taveného čediče je u nás jedním z nejčastěji používaných materiálů v současné době při aplikacích touto technologií. Je to hlavně proto, že má vynikající parametry tepelné a zároveň odolává vlhkosti. Při zatečení a následném vyschnutí nemění izolace parametry. To znamená i to, že se nesléhá. Patří do kategorie S1 tedy sléhavost 1% při aplikaci. Pro tyto vlastnosti začal tento granulát minerálního vlákna postupně vytlačovat foukanou celulózu.

Foukaná izolace na bázi skelného vlákna

Obdobou se v poslední době stává i materiál na bázi skelného vlákna. Jedná se o klasickou minerální vatu, která se jinak běžně používá v konstrukcích v podobě izolačních rolí. Pro aplikaci foukáním se materiál upravuje do předem připravených pytlů a komprimuje se. Vlastnosti materiálu jsou stejné jako u použití klasických materiálů. Stejně tak skelné vlákno jako to čedičové odolává vlhkosti a spadá do kategorie S1, tedy sléhavost pouze 1% při aplikaci. Dá se říci, že pokud nafoukáte minerální vatu do konstrukce a to v různých výškách, zůstane stabilní i v čase a neslehne se.

Foukaná izolace na bázi dřevěného vlákna

Dalšími materiály, které se objevují aktuálně jsou materiály na bázi dřevěného vlákna, nebo drceného polyuretanu ve směsi s polystyrenovými kuličkami. Může to být i keramzit, nebo polystyren grafitový. Každý z těchto materiálů má své výhody i nevýhody. Nicméně z pohledu využitelnosti v praxi na stavbách je nejčastěji využívaným materiálem právě granulát minerálního vlákna.

  

Kalkulace zateplení
Vypočítat
Foukaná izolace

Sjednejte si u nás zaměření objektu nebo konzultaci zcela zdarma

Zanechte nám kontakt, ozveme se
Ikony HT IZOL
06.04.
Foukaná izolace pro dřevostavby

Izolace používaná pro dřevostavby je z různých typů materiálu. Do dřevostaveb se aplikují moderní materiály - do konstrukcí stěn i stropů dřevostaveb

05.04.
Aplikace nového typu materiálu z dřevo vláken

Dřevostavby se v poslední době staví čím dál častěji a investoři se přiklánějí k ekologickým materiálům. Nové dřevo vlákno je jedním z takových materiálů...

21.02.
Foukaná izolace pro opravu zateplení vodorovných podhledů

Oprava stávajícího zateplení stropních podhledů, které se dnes montují ze sádrokartonu většinou u novostaveb na vazníkový krov je stále častější jev.