ZELENÉ STŘECHY
Péče o zelené střechy
Jestliže substrát není v době vzcházení rostlin dostatečně vlhký, musí být uměle zavlažován. Když vegetace pevně zakoření a je dostatečně rozvinutá, nevyžaduje extenzivní ozelenění zpravidla už žádnou umělou závlahu.
Ozeleněné střechy s hustým travním polštářem vypařují sice poměrně hodně vlhkosti, ale díky tvorbě ranní rosy jsou zpětně zavlažovány. V dlouhém období sucha, zvláště u strmých střech obrácených k jihu nebo u substrátů s malou hydroakumulační schopností, je umělé zavlažování vhodné. V takovém případě se na hřebeni střechy uloží hadice, z nichž bude voda kapat do substrátu. Může se stát, že některé rostliny uhynou ale extenzivně ozeleněná střecha z vlastních zdrojů zregeneruje.
Zkouška těsnosti
Tuto zkoušku musí provést pokrývač. V každém případě by se měla izolace nejprve prohlédnout. Nejjistější metoda spočívá v tom, že se šroubovákem přezkouší těsnost všech svarů. U střech s atikou a malým sklonem je nejjistější provést zkoušku pomocí stojaté vody. U střech s větším sklonem je zapotřebí dlouhodobějšího deště. Vzhledem k tomu, že se voda může šířit ve střešní konstrukci, respektive izolační vrstvě, je obtížné najít místa průsaků. Pomoci může metoda elektrického impulsu. Spočívá v tom, že na vlhké místo na spodní straně stropu se připevní elektroda, která se kabelem spojí s pólem opačné polarity vyvedeným na střechu a fungujícím jako senzor. Ten se přikládá na různá místa na střeše a při zvýšené intenzitě proudu je místo průsaku lokalizováno. Metodu je možné použít na přezkoušení těsnosti hotové zelené střechy.
Kam dále?
Lepší klima v domě
Odpařující se voda ochlazuje konstrukci střechy a v kombinaci se zpomalením prostupu tepla následkem přidané zeminy je v interiéru domu chladněji.
Oáza pro vaše okolí
Zelená střecha napomáhá v produkci kyslíku, absorbuje škodliviny ze vzduchu, zmírňuje kolísání vlhkosti vzduchu, šíří vůně a vytváří životní prostor pro hmyz.
Zaujala vás tato služba?
Zelená střecha prodlužuje životnost hydroizolace střechy až na 50 let, neboť nepodléhá degradaci díky UV záření.